جهانگردی و امنیت اجتماعی
[ ایمان علمدار ]

اساساً جهانگردی یا معادل فارسی آن گردشگری مقوله ای است چند وجهی و چند بعدی ،که با نهادها و ساختهای مختلف اجتماعی در رابطه بوده و با مشاغل بی شماری سر و کار دارد .
در خصوص اهمیت جهانگردی و نقش و تاثیر آن در اقتصاد ملی کشورها بسیار بحث و بررسی گردیده و مقالات و سمینارهای متعدد بی شماری برگذار گردیده است .بدین لحاظ پرداختن به اهمیت و لزوم فعالیت های سود آور  جهانگردی چندان ضروری نمی نماید .ولیکن نکته حائز اهمیت در اینجا تهیه برنامه مدون جهت حصول به این نتیجه است .برای این کار نخست می بایست به عوامل و عناصر موثر در فعالیت های جهانگردی  اشاره نماییم .
بقیه در ادامه...
 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

«لیدر تور» چه كسی است

روزنامه تهران امروز

 

باور حفظ و حمایت از محیط زیست و داشتن حس مسوولیت در قبال فرهنگ و شناخت جایگاه جهانگردی و گردشگری در باورهای مردم یك منطقه و مهارت كافی در امر هدایت تور. قدرت رهبری و داشتن تجربه نخستین اصل محسوب می‌شود.

رای یافتن جواب این پرسش كوتاه كافی است تا اندكی در موتور جست‌وجوگر googel كنكاش كنید تا باور كنید با چه شغل هیجان انگیز و مهمی روبه‌رو هستید.
 راهنمای تور شاید حرفه جدیدی باشد اما بررسی تاریخ و خواندن داستان راه‌بلدها و راه‌شناسان و هدایت‌كنندگان كاروان‌ها نشان می‌دهد حداقل به شیوه سنتی، این حرفه در ایران قدمت داشته و حالا باید معیار‌ها و اصول كلیدی این حرفه را از روی منابع خارجی جست‌وجو كرد. 

 

بقیه در ادامه...

 

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

 

در گذشته چنین  تصور می شد که دولت های بزرگ جهان از ماهواره ها صرفا برای اهداف سیاسی، برنامه ریزی های نظامی و عملیات جاسوسی استفاده خواهند کرد ولی امروزه کاربرد ماهواره ها چنان عمومیت یافته و با زندگی مردم آمیخته که تصور زندگی بدون آن ها تقریبا غیر ممکن است. ماهواره ها نقش مهمی در پیشبرد علوم مختلفی همچون هواشناسی، راهیابی، نقشه برداری، محیط بانی، کشاورزی و همچنین برقراری  شبکه های ارتباط جمعی در سال های اخیر ایفا کرده اند.

آغاز Google earth !

در ماه جون سال 2005  شرکت Google نرم افزاری را به نام Keyhole که با قیمت 90$ به کاربران عرضه می شد خریداری کرد و آن را به صورت رایگان با نام جدید Google Earth بر روی شبکه ی جهانی اینترنت قرار داد.این برنامه با استقبال فراوانی روبرو شد و پس از "موتور جستجوی گوگل" به پر کاربَر ترین خدمات گوگل تبدیل گشت. با استفاده از این برنامه کاربران می توانند بوسیله ی کامپیوترهای شخصی خود تصاویر ماهواره ای را از هر نقطه ی جهان که مایل باشند، تهیه کنند. اگر کامپیوتر شما زیاد قدیمی نیست و از کارت گرافیکی خوبی نیز برخوردار هستید می توانید نسخه ی اصلی آن را به طور رایگان از آدرس اینترنتی  "Google Earth" با حجمی در حدود MB 11.2 دانلود کنید. هر چقدر اینترنتی که استفاده می کنید سرعت بالاتری داشته باشد از امکاناتی که بوسیله ی این برنامه برای شما فراهم گشته است لذت بیشتری می برید. اکثر کاربرانی که از برنامه ی "گوگل ارث" برای بار اول استفاده می کنند دوست دارند خانه و محله ی زندگیخود را ببینند. کیفیت تصاویر گوگل در بعضی از نقاط آنچنان واضح است که کاربران می توانند حتی بر روی پشت بام منزل شان بزرگنمایی کنند و یا سنگفرش حیاط را تک به تک بشمارند ولی در بعضی دیگر از مناطق وضوح تصاویر کمتر است و در صورت استفاده از بزرگنمایی، تصاویر دریافتی ناواضح می شوند.

بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

 

براستی چرا انسانها نمیخواهند درک کنند که برده بودن بسیار کریه و زشت است حال هر شکلی از آن چه بردگی ایدئولوژیک چه بردگی اقتصادی چه بردگی حاصل از جهل و نا آگاهی و هر شکل دیگر آن؟

گردشگری جنسی گسترش سريع و روزافزون شبكه اينترنت، به تبليغات صنعت گردشگري جنسي به ويژه جهت ساكنان اروپاي غربي و آمريكا، رونقي دوچندان بخشيده است. در اين تبليغات خدماتي نظير تورهاي جنسي، فاحشه‌خانه‌ها و سفارشات اينترنتي زنان روسپي در كشورهايي نظير تايلند، فيليپين و كوبا ارائه مي‌شود.بي‌شك در اين وضعيت، علاوه بر گسترش قاچاق زنان و كودكان، ضربات سنگيني بر حقوق انساني زنان و كودكان وارد شده و آنها را به يك كالاي جنسي جهت مردان هوسران گردشگر، تبديل نموده است.مبلغان تورهاي جنسي، اندام‌ها و جنسيت زنان را در كل كره خاكي و از طريق شبكه اينترنت به حراج مي‌گذارند. اين شبكه، ارتباط بين‌المللي جهت فروش زنان در يك بازار جهاني و به ويژه جهت مردان كشورهاي صنعتي به وجود آورده است. در دو سال گذشته، امكانات چندرسانه‌اي (صوت و تصوير) به شبكه اينترنت افزوده شده كه تبدل رنگ، گرافيك، عكس، انيميشن، صدا و تصاوير متحرك را ممكن نموده است.

اين ويژگي‌هاي پرشور و نوين اينترنت، به رشد سريع منافع تجاري در بخش‌هاي گوناگون شبكه منجر گرديده است كه در اين ميان «صنعت سكس» يكي از پيشگامان در استفاده از اين ويژگي‌هاست.

تبليغات ويژه تورهاي جنسي، فاحشه‌خانه‌ها و استريپ‌بارها (بارهايي كه در آن افرادي كاملاً برهنه مي‌شوند). به سهولت و بدون كمترين محدوديتي در شبكه اينترنت ارائه مي‌گردد. چند مثال را مرور مي‌كنيم: اتاق‌هاي گفت‌وگوي اينترنتي، امروزه به مكاني جهت تبادل اطلاعات در توصيه‌ها براي گردشگري‌هاي جنسي و يافتن زنان روسپي در كشورهاي مختلف تبديل شده است.

اطلاعاتي نظير چگونگي سفر، قيمت‌ هتل‌ها، شماره تلفن‌ها، كرايه تاكسي‌ها، قيمت مشروبات الكلي، قميت خدمات جنسي ارائه شده و انواع آن را به راحتي مي‌توانيد در اين اتاق‌ها بيابيد.

بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

Husky women's Basketball, 24-11-07 (18)She plays football

توریسم ورزشی و نقش زنان در توسعه پایدار 

توریسم به عنوان بزرگ ترین و پر رونق ترین صنعت جهان است . انتظار می رود که در قرن بیست و یکم نیز این صنعت پیشتاز بوده و سیر صعودی آن ادامه یابد ، سفر و جهانگردی ریشه عمیق در ارزش های انسانی رفتار و فرهنگ دارد و موجبات فروریختن مرزهای بی اعتمادی فراهم آورده و از پیش داوری در مورد مردم و کشورهای مختلف پیشگیری می کند تا درک درستی از تعامل مودت و صلح داشته باشیم . توریسم یک قدرت اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی و البته پدیده ای سیاسی است . طبیعت توریسم در هر جامعه ای متأثر از عوامل پیچیده و در هم بافته سیاسی و اقتصادی و و همچنین ویژگیهای اقتصادی است که دیگران را مجذوب خود می کند . مزایا و منافع اقتصادی حاصل از گردشگری . جلوه های جغرافیایی و ویژگیهای مفرح آن بسیار جالب توجه است و بیشتر مطالعات و تحقیقات انجام شده به این موارد پرداخته اند اما متأسفانه در مورد سیاست توریسم و به ویژه فرآیند سیاستگذاری در خصوص توریسم ورزشی کار چندانی نشده و اهمیت آن به طور کامل شناخته و درک نگردیده است لذا یکی از اساسی ترین فعالیت دولت ها طراحی و تدوین سیاسیت های عمومی است .

بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

 

Volleyball on hardwood floor

توريسم ورزشي يكي از حوزه‌هاي پر اهميت صنعت گردشگري در دنياست كه به مانند بسياري ازبخش‌هاي اين حوزه در ايران مقوله‌اي نوپا است و هنوز بسياري از افراد از جايگاه اين حوزه در صنعت گردشگري بي‌اطلاعند .
براساس اطلاعات موجود درآمد كشورهاي پيشرفته جهان از محل توريسم ورزشي سالانه چيزي بيش از 20 ميليارد دلار است اما ايران با وجود جاذبه‌هاي بي‌نظير گردشگري و طبيعي و داشتن آثارتاريخي چندين‌هزار ساله ،تاكنون بهره ‌چنداني از اين حوزه نبرده است.

برگزاري تورنمنت‌هاي بين‌المللي مي‌تواند كاركرد موثري در شناخته‌شدن هرچه بهتر اين جاذبه‌ها در كشور داشته باشد، مسابقات المپيك و جام جهاني فوتبال نمونه‌اي از اين تورنمنت‌هاي بين‌المللي است كه هرساله توان بسياري از كشورها براي تصاحب ميزباني اين مسابقات صرف مي شود، به طوري که براي مثال براي اخذ ميزباني بازي‌هاي المپيک 2008 کشورهاي مختلف تلاش هاي بسيار زيادي انجام دادند که در نهايت چين برنده اين ميزباني شد.

بقیه در ادامه...

 

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

گردشگری، شناخت متقابل، صلح

جهان امروز، عصر تعاملات بین المللی است. عصری از یک تمدن در حال تکوین جدید که ویژگی های متمایزی به تمدن امروز بخشیده است که در آن بستر، حرکت جوامع و الگوهای جدید رفتار سیاسی اقتصادی به عنوان پارادایم جایگزین در صلح بین المللی و تعامل بین ملت ها مطرح است. رفتار انسانها در زندگی فعال و پویای اجتماعی و برقراری رابطه با دیگران متاثر از الگوهای روابط اجتماعی و گرایش های فرهنگی است که به دنبال شناخت زمینه ها و فرآیند شکل گیری و بروز الگوهای رفتاری، ارزش، اعتقادات و ترجیحات در زندگی اجتماعی است. به طوری که از این طریق می توان رفتار سیاسی انسان را شناخت و به بهره گیری از ارزشهای متعالی گذشته آنها را با مقتضیات و ضرورت های امروزی در مفهوم حقوق و آزادی های سیاسی انسان آشنا و همراه کرد. سامان فرهنگی هر کشوری از جمله ایران در عصر جهانی شدن به دو موضوع سرمایه و ارتباطات بستگی دارد. به نحوی که چشم اندازهای تحولات اجتماعی را از طریق آن می توان بررسی کرد. پدیده شهری شدن و صنعتی شدن و تاثیر آن بر رفتارها و هنجارهای اجتماعی و همچنین فرسایش آداب و رسوم و سنن اجتماعی و بروز مسئله بحران هویت از جمله مضامینی است که می توان در عرصه پروژه جهانی شدن به آنها توجه کرد.بنابراین جهانی شدن می تواند پیش درآمد یک تمدن جدید باشد که در ایران سابقه تاریخی و تمدنی چند هزار ساله، به ما کمک می کند که نه تنها جذب تمدن نو ظهور، تحت تاثیر تمدنهای غالب غربی نشویم بلکه تعامل با آن نیز کمک می کند تا نا گفته های تمدن گذشته ما نیز در ارتباط با آن دوباره به چشم آید و آشکارا خود را نشان دهد. میراث گذشته و آثار معماری و طبیعی ایران موید این توانایی است تا بتواند در تعامل با تمدن نو ظهور عصر جهانی شدن قرار گیرد و از حالت درون گرایانه و متکی به یک نکته خاص به سمت یک هویت برون گرایانه و فراسرزمینی برسد.

بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
   

ا گذشت بيش از نيم قرن توسعه گردشگري نوين در سطح جهان، اين فعاليت به عنوان يك موضوع داراي وجهه ملي براي كشور ما مورد تاييد قرار گرفته و در عين حال مشخص شده است كه تكيه بر مدل هاي سنتي توسعه گردشگري پاسخگوي نيازهاي كشور نيست. درواقع، پيروي از اين مدل ها كه اغلب، تضمين منافع سرمايه  گذاران را در اولويت دارند، منجر به گسترش مشكلات محيط زيست اجتماعي و طبيعي شده و مآلا كاهش دارايي هاي گردشگري را در پي دارد. هرچند راهبرد مدون، روشن و واحدي براي پاسخگويي به نيازهاي توسعه گردشگري نوين كشور وجود ندارد. مع هذا، آشكارا روشن است كه سرمايه  گذاري براي دستيابي به محصول نوين گردشگري، بايد هسته مركزي همه راهبردها باشد. اين سرمايه گذاري دامنه گسترده اي از ايجاد، بهسازي و ارتقاي تسهيلات و خدمات مكان هاي اقامتي تا احياي فرهنگ زيستي و اجتماعي كهن و توسعه محصولات ابتكاري و نوين (كه محرك اشتياق سفر و گردشگري در سطوح مختلف فردي و اجتماعي است) را شامل مي شود.

درسند چشم  انداز بلندمدت جمهوري اسلامي ايران نيز نه تنها بر توسعه هاي نوين تاكيد شده است بلكه گسترش و يا نوسازي دارايي هاي موجود به عنوان يك اولويت مطرح شده است. به هر حال هدف اساسي از ارائه هر برنامه توسعه، شتاب بخشيدن به هم  پيوندسازي فعاليت بخش  هاي مرتبط با گردشگري، تنوع بخشي به اقتصاد ملي و افزايش درآمدهاي دولت، كاهش آسيب   پذيري ملي در مقابل شوك  هاي بيروني، افزايش خوداتكايي، پويايي و نهادينه   سازي فرايند توسعه به علاوه توسعه فرآيند مردم  سالاري ديني، تقويت جامعه مدني و عدالت  محور است. بدون توجه به اين تلاش  ها، مسائل اقتصادي و اجتماعي كشورهمچنان بحراني خواهند ماند و بسياري از تعهدات مالي در برابر جامعه جهاني قابل تحقق نخواهند بود.

 

بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
   

اكوتورسيم و جهان اسلام

گردشگري طبيعت كه به نام اكوتوريسم ناميده مي شود پديده ي نسبتا تازه اي است كه فقط بخشي از كل صنعت تورسيم را نشان مي دهد . اكوتوريسم به آن دسته از توريسم اطلاق مي شود كه مبتني بر مسافرت هدفمند به مناطق نسبتا طبيعي براي مطالعه ، لذت جويي و استفاده معنوي از مناظر ، گياهان و جانوران هر نوع جنبه فرهنگي معاصر و گذشته موجود در اين مناطق مي باشد .

بايد توجه داشت كه گردشگري طبيعت با گردشگري معمولي و فراگير تفاوت اساسي دارد . زيرا در توريسم طبيعت اثرات كميتري بر پيكر محيط زيست و بافت فرهنگي وارد شده و ظمنا اين نوع فعاليت ، عوامل زير بنايي كمتري را طلب مي كند .با توجه به تبعات مختلف فرهنگي و اجتماعي گردشگران خارجي در كشورهاي اسلامي به تاكيد بر جنبه هاي محيطي و جغرافيايي طبيعي ممالك اسلامي همگام با سرمايه گذاري در جهت جذب گردشگر ي طبيعت مي توان آينده بهتري را براي برنامه ريزي منسجم در جهت توسعه صنعت اكوتوريسم و باالطبع رشد اقتصادي و افزايش مراودات فرهنگي فراهم نماييم .

بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 
توريسم ورزشی : Sport Tourism

  در مارس 1993 كميسيون آمار ملل متحد ،تعريف ارائه شده از واژه جهانگردي توسط «سازمان جهاني جهانگرديW.T.O  » را پذيرفت .بر اساس اي تعريف جهانگردي عبارتس از مجموعه فعاليت هاي افرادي كه به مكان هايي خارج از محل زندگي و كار خود و به قصد تفريح ،استراحت و انجام امور ديگر مسافرت مي كنند و بيش از يكسال متوالي در آن مكانها نمي مانند .
در سال 1999 سازمان جهاني جهانگردي و دولت كانادا در كنفرانس بين المللي «درباره مسافرت و آمارهاي جهانگردي» را در اتاوا برگزار كردند كه در زمينه تعريف واژگان ،اصطلاحات  و طبقه بندي هاي آنها تصميماتي گرفته شد .
(( ...توريسم كارهايي است كه فرد در مسافرت و در مكاني خارج از محيط عادي خود انجام مي دهد ،اين مسافرت بيش از يك سال طول نمي كشد و هدف آن تفريح ،تجارت يا فعاليت هاي ديگر است .
بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 
جهانگردی مذهبی Religious tourism


سازمان جهانی جهانگردی (W.T.O) فعالیتهای گردشگری به دسته های زیر تقسیم می گردند :
1. توریسم فرهنگی Cultural Tourism
2. توریسم طبیعی Natural   Tourism
3. توریسم تجاری Business  Tourism
4. توریسم مذهبی Religious Tourism
5. توریسم ورزشی Sport Tourism

بر این اساس یکی از شاخصه های مهم توریسم که سهم قابل توجهی از فعالیت های جهانگردی را به خود اختصاص می دهد توریسم مذهبی است .
بقیه در ادامه...

 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
 

تاریخچه جهانگردی

کلمات توریست و توریسم اولین بار به صورت رسمی در سال 1937 توسط اتحادیه ملل استفاده شدند ولی صنعت توریسم بسیار قدیمی تر از آن است. این کلمه زمانی استفاده می شد که فردی به مدت 24 ساعت از شهر خود به خارج از کشور مسافرت می نمود. این کلمه همچنین شامل مسافرت های داخل کشور می شود و حتی می توان معنی آن را به سفرهای روزانه نیز بسط داد.

جرج سوم پادشاه بریتانیای کبیر به عنوان اولین توریست شناخته می شود ، که هرگاه بیمار می شد تعطیلات اش را در سواحل شهر ویموث می گذراند.

بقیه در ادامه...
 
 
   |    نوشته شده توسط سارا روحانی ادامه مطلب ... | 
 
 
     
 

pctfx3.3

Digital Classic Fix Template

سي دي كاتالوگ چند رسانه اي گروه طراحي چندرسانه اي وبلاگ رسانه گشت و گذار در دنياي رسانه هاي ديجيتال Medium Blog - Digital Media World قالبهاي رايگان سايت و وبلاگ Advanced Persian Blog Templates

اطلاعات مربوط به كارگاه طراحي قالب: Professional Web Site Design Center Template Design Workshop, دانلود قالب هاي وبلاگ Template Design Workshop, جزئيات قالب هاي رايگان Template Design Workshop, وبلاگ كارگاه طراحي قالب Template Design Workshop, جستجوي قالب هاي وبلاگ Template Design Workshop, تماس با كارگاه طراحي قالب Template Design Workshop, درباره كارگاه طراحي قالب

اطلاعات مربوط به گروه طراحي چندرسانه اي: Web Development Department - Multimedia Design Group , بخش توسعه وب - گروه طراحي چند رسانه اي Web Designing Department - Multimedia Design Group , بخش طراحي وب - گروه طراحي چند رسانه اي Multimedia Designing Department - Multimedia Design Group , بخش طراحي چند رسانه اي - گروه طراحي چند رسانه اي Blog - Multimedia Design Group , وبلاگ - گروه طراحي چند رسانه اي

اطلاعات مربوط به تكنوراتي: pictofxt Farsi Blog دامنه فارسی

ثبت سایت دامنه فارسی لینوکس سرور